TRANSPARENT ARTYSTYCZNY NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Ojczyzna – to wielki zbiorowy obowiązek.” 

Cyprian Kamil Norwid

 

TRANSPARENT ARTYSTYCZNY NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości to dla nas jedno z najważniejszych świąt w roku, dzień w którym możemy skupić się nad uczuciami i emocjami, którymi darzymy naszą Ojczyznę, możemy cieszyć się z życia w wolnym, niepodległym kraju. Nasi uczniowie wykonali własnoręcznie transparent, na kartonie czy tekturze, przy użyciu bieli i czerwieni i czarnego koloru. To jest nasza forma twórczego przedstawienia uczuć połączona z przekazem treści patriotycznych. W napisanym haśle uczniowie odpowiadają czym jest dla nich niepodległość, wolność, duma i wiara w swój kraj i bycie jego wolnym i pełnoprawnym obywatelem. Poprzez transparent, mamy prawo do własnej wypowiedzi!

 

 

DEKALOG POLAKA Z 1940r.

Poniżej przedstawiam wam „Dekalog Polaka” napisany przez Zofię Kossak-Szczucką, wnuczkę słynnego malarza batalisty Juliusza Kossaka i siostrę stryjeczną poetki Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Może będzie dla was ciekawą inspiracją do wyrażenia własnych uczuć i myśli związanych z Polską. 

„Dekalog Polaka” napisany przez  Zofię Kossak-Szczucką to jeden z  najważniejszych w czasie okupacji dokumentów publicznych podtrzymujących morale społeczeństwa i mobilizujące do czynu patriotycznego.

„Dekalog” ukazał się po raz pierwszy w grudniu 1940 roku jako tekst otwierający kalendarzyk Komendy Obrońców Polski (KOP) na rok następny. Komenda Obrońców Polski  już od października 1939 r. wydawała  pismo „Polska Żyje”. Drukowano je w Lublinie przy ulicy Bychawskiej, potem pod Lublinie. Od 1940 r. czołową publicystką pisma stała się Zofia Kossak-Szczucka.


Close Menu